Alunele dăunează grav sănătăţii mintale
Tranşez din start problema: urăsc alunele!
Şi poate n-aş fi avut nimic cu ele dacă producătorii de dulciuri nu le îndesau în toate specialităţile posibile. Şi cum orice delicatesă infectată cu zahăr nu poate lipsi din buzunarul niciunui musafir atunci când împinge butonul soneriei de la uşa gazdei, ghiciţi care-i prima alegere pe care acesta o face la raftul de dulciuri: specialităţile cu alune, exact!
Nu, nu exagerez. 99,9 % dintre musafirii intraţi în casa mea au venit cu oricefeldedulce/prăjitură/aiaamă-sii cu..alune.
Înainte mă încruntam uşor dezamăgită şi treceam cu uşurintă peste moment. Acum lucrurile s-au schimbat puţin. Acum, când simt miros de sânge cald (a se citi alună), mă transform. Practic, orice musafir de-al meu purtător de.. alună intră la tortură.
Îl bag într-o cameră specială şi, sub ameninţarea unei arme, îl oblig să se dezbrace şi să se aşeze pe o masă specială. Odată culcat, îi leg mâinile şi picioarele cu cătuşe groase de metal, îi bag un căluş în gură şi apoi încep tortura cu cuţite, jar, acid şi alte minunăţii care mi-ar ajuta musafirul să simtă cea mai groaznică durere din viaţa lui.
Din păcate, de cele mai multe ori, nu mai apuc să îngrop cadavrul şi să şterg toate urmele, pentru că musafirul în cauză, fluturând-şi mâna prin faţa ochilor mei, mă întreabă:
– Hei, Oana, unde ai fugit cu gândul? Mă ţii aici la uşă?
Copyright © 2010-2012 Reveica All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.3 theme from BuyNowShop.com.

fată, e clar…şi tu , ca şi mine, eşti caz de targă!
vino lângă mine şi, în doi, poate găsesc o cale să-mi încapă deştele în goazele de la priză !mi-e dor de un trrrreeemurrrraaat de şoc electric!
pe urmă, poţi să-mi faci o mare colivă cu toate alunele din lumea asta !
Hai ,mai, termina cu glumele astea!
) Daca mori, cine mai mananca cu mine inghetata cu..alune care am primit-o putin mai devreme?
)))))
Când e aluna întreagă e simplu: se scanează ochiometric bomboana/ciocolata, se depistează aluna şi se extrage prin scoatere. După aia se mănâncă bomboana / ciocolata. Mai rău e când nu se depistează aluna, sau când nu se poate extrage. Nu poţi, de exemplu, să scotoceşti printr-o prăjitură după alune, şi atunci n-ai ce face, cu părere de rău, te pui pe aruncat
Iubesc alunele!
) Am 3 aluni in curte. 
)
Fanteziez deja
Imi plac alunele, dar nu le suport in dulciuri. Bine, nu prea imi plac mie dulciurile, mai mananac din cand in cand, dar ma cam ‘intristez’ cand gasesc alune in ele
Ieri am mancat la un restaurant chinezesco-japonez, ceva autoservire, si mi-am luat si un bol de fasole (am crezut eu) drept salata. Erau alune
)
A’ lu’ Nelu, a’ lu’ Nelu’ haila joc..
ai un CADOU la mine pi blog B-)
[...] Oana Reveica, Oana Pasat, Meneopol și Dan. [...]
[...] Le multumim si gazdelor noastre feminine, supranumite si SuperOanele, Oana Pasat si Oana Reveica. [...]
Pe sistemul “Cred intr-unul Domnul Dzeul meu”..superOane cunosc numai una! FTW
[...] cunoscut / întâlnit acolo pe Șerban Păun, Pavel Ionut, Angelo Robitu, Pato, Marian Sabo, Oana Reveica, Oana Pasat, Meneopol, Dan, Chinezu, Claudiu Ciobanu, Marius Matache, Ștefan [...]
Eu locuiesc in danemarca si astia sunt obsedati de migdale sau de gustul aferent… l-am gasit inclusiv in paine, ma astept ca pe viitor sa-l gasesc in rosii, ceapa, suc, si de ce nu chiar in niste migdale…
Da, cele mai multe migdale se gasesc in…migdale!
))
a naibii coincidenta
Nici eu nu suport alunele. Si dracu’ sa le ia, sunt in atat de multe dulciuri
Uneori mai practic si eu aia cu scosul alunelor intregi. Cand locuiam cu ai mei faceam imparteala cu tati – lui ii dadeam alunele, restul imi ramanea mie.
Sau altfel spus: pe piata se gasesc alune care contin dulciuri.
))
Oana chill, have a peanut.
Fata, esti sarita rau de tot. Du-te si consulta un psihiatru, spovedeste-te. Alunele nu iti fac rau, bine, daca mananci in exces cu siguranta ca vei primi vesti de la ficat sau rinichi, dar daca le consumi de pofta sau de cateva ori pe zi sau pe saptamana nu au cum sa-ti faca rau. Secretul este sa consumi mai mult de 3 l de apa pe ziua in care consumi alune pentru a nu-ti pica greu la ficat. Gandeste-te ca alunele sunt pline de vitamine naturale care nu le gasesti in alte alimente. Bine, daca tie nu iti plac alunele atunci este alta poveste, dar ele nu fac rau ci din contra.
Numai bine,
Andrei
Cel mai bun fruct este Arahida! Ba nu, cea mai buna leguma! Mai mult, nu exista carne cu mai mult fier ca Arahida!